BASOTECT®

Wielozadaniowa pianka z żywicy melaminowej

Basotect® to elastyczna pianka o otwartych komórkach wytwarzana z żywicy melaminowej – termoutwardzalnego tworzywa sztucznego. Swą elastyczność zawdzięcza specyficznej strukturze, gdzie cienkie włókna przestrzennej siatki pozwalają na łatwe jej odkształcanie. Spieniona melamina jest trudnopalnym materiałem o wytrzymałości temperaturowej do 240ºC. Jej ciężar właściwy wynosi ok. 9 kg / m³. Powierzchnia pianki Basotect® w postaci otwartych komórek gwarantuje, że fale dźwiękowe nie są odbijane jako echo, ale mogą bez przeszkód penetrować strukturę materiału. Energia dźwięku ulega obniżeniu w wyniku rozproszenia w strukturze komórkowej, co zapewnia doskonałą zdolność pochłaniania dźwięku. Przy niskich częstotliwościach lepszy dźwięk można uzyskać dodając warstwy cięższego materiału.

Basotect® spełnia w jednym produkcie wiele wymagań stawianych piance o wysokiej wydajności.
Pochłanianie dźwięku, ognioodporność, izolacja termiczna, czy własności ścierne, to tylko niektóre z jego cech charakterystycznych.
O jego atrakcyjności decydują też takie walory jak termoizolacyjność, bardzo niska waga i stałość właściwości fizycznych w szerokim zakresie temperatur. Poprzez impregnację można uzyskać jego hydrofobowość i nienasiąkliwość ze strony olejów. W ten sposób można też zmienić go w materiał termoplastyczny.
Może być oferowany jako materiał samoprzylepny z zastosowaniem szerokiej gamy klejów.

Zastosowanie pianki Basotect®

W zastosowaniach budowlanych i przemysłowych, w sektorach motoryzacyjnym i transportowym, ale także w zastosowaniach konsumenckich, Basotect® zapewnia szeroką gamę opcji.

Basotect® umożliwia znaczną poprawę akustyki, na przykład w restauracjach, recepcjach, salach konferencyjnych i kabinach samolotów.

Stosowany jest najczęściej w postaci paneli akustycznych i podwieszanych buforów. Ze względu na łatwość barwienia często stanowi element dekoracyjny wnętrz.

Stosowany jest również w kombinacji z innymi materiałami, takimi jak tekstylia i folie.

W samochodach pełni podwójną rolę – izolacji akustycznej i bariery termicznej w komorze silnika. Stosowany jest też jako wysokiej klasy „gąbka” w siedzeniach samochodowych. Tu istotna jest niska waga jak i klasa niepalności.

Z tych samych powodów stosowany jest w kolejnictwie.

Dzięki elastyczności i własnościom ściernym używany jest zarówno w gospodarstwach domowych jak i warsztatach do czyszczenia wielu różnych powierzchni bez używania dodatkowych środków / detergentów. Posiada certyfikat OEKO-TEX® co świadczy o jego czystości chemicznej.

Stabilność parametrów w ujemnych temperaturach, nawet do – 200ºC daje możliwość jej wykorzystania w komorach kriogenicznych.
W kanałach wentylacyjnych pełni podwójną rolę – izolacji termicznej i akustycznej.
Ze względu na bardzo niską wagę i termoizolacyjność stosowana jest w kolektorach słonecznych.

W Polting Foam pianki Basotect® dostępne są w postaci :
– płyt o wymiarach 2500 mm x 1250 mm oraz 2100 x 1250
– wykrojów 2D i 3D
– grubość od 5 – 450 mm
– w wersji hydrofobowej
– w wersjach samoprzylepnych

 

Zapraszamy do współpracy !

Masz pytania?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji.